NS:n toimintakertomus 2017

Rutalahden nuorisoseuran toimintakertomus vuodelta 2017
1.      Yleistä

Rutalahden Nuorisoseuran tavoitteena on toimia aktiivisesti kulttuurin, liikunnan, lapsi- ja nuorisotyön sekä kaikenikäisten monipuolisen hyvinvoinnin edistäjänä Rutalahden kylällä ja lähiseudulla. Vuonna 2017 Rutalahden Nuorisoseura on järjestänyt useita tapahtumia kylällä ja pyörittänyt monipuolisesti kylän kulttuuri- ja liikuntaharrastuksia. Toiminta pyörii talkoovoimin; talkootunteja tehtiin jälleen kerran valtavat määrät.

Nuorisoseura järjestää Letkaliiterillä tansseja, konsertteja ja muita tapahtumia. Nuorisoseura ylläpitää kylän nettisivuja, tekee talkoilla kylän latuverkoston ja hoitaa luistelukaukalon. Seura pitää kursseja, näyttelyitä ja kerhoja. Syksyisin pidetään syysmarkkinat ja joulun alla joulumyyjäiset. Nuorisoseurantalolla pidetään tapahtumia talvisaikaan ja sitä vuokrataan juhlataloksi. Kesäisin nuorisoseurantalon pihalla pelaillaan lentopalloa, koripalloa ja tennistä. Seura omistaa kaksi kiinteistöä: nuorisoseurantalo Suojarinteen ja tanssilato Letkaliiterin.

2.      Jäsenistö

Jäsenmaksun maksanneita jäseniä 2017 vuoden lopussa oli yhteensä 262 kpl.

3.      Leiri- ja retkitoiminta

1.3.2017 tehtiin lasketteluretki Riihivuoreen. Osallistujia oli vajaa 10.

5.3.2017 järjestettiin hiihtäjille makkaranpaistotulet Pätiänsaaren nuotiopaikalle.

11.3.2017 järjestettiin teatteriretki Jyväskylään katsomaan Diivat-komediaa. Nuorisoseura kustansi bussimatkan. Osallistujia oli 20 henkeä.

24.11.2017 järjestettiin pikkujouluretki Hankasalmen Revontuleen. Osallistujia oli 18 henkeä

Lisäksi seurapiiri järjesti vuoden aikana useita retkiä, jotka on kuvattu kohdassa Suojarinteen tapahtumat.

4.      Juhla- ja ohjelmatoiminta
4.1.   Letkaliiterin tapahtumat

Letkan vastuuhenkilöinä toimivat Samuli ja Maire Huikko. Jokaisella tanssi-illalla oli lisäksi erillinen, nimetty vastuuhenkilönsä. Mika Nevalainen ja Maire Huikko toimivat uusien kassajärjestelmien vastuuhenkilöinä.

Kesätyöntekijöiden saamiseksi järjestettiin kylän nuorille suunnattu avoin haku, jonka tuloksena valittiin kahviotyöntekijöiksi Elli ja Hilma Auvila sekä Martta Leinonen. Muusta Letkan siivouksesta vastasi Noora Ilmonen.

KSOP:n  nuorten työllistämiskamppanjasta  saimme  500€  tansilavakiinteistön apuhoitajan tehtävään. Tehtävä oli avoimessa haussa ja siihen valittiin  Valtteri Porras.

 4.1.1.Tanssit

Letkan terassin laajentamistyössä ahkeroineet noin sata talkoolaista ja urakoitsijaa olivat erityisvieraina uuden Letkan avajaisissa 17.6.2017. Kutsuvierasohjelmaan kuului nuorisoseuran puheenjohtajan Samuli Huikon kiitospuhe, ruokailua sekä Radio SuomiPopin Aamulypsystä tutun Hovimuusikko Ilkan musisointia. Ilta jatkui perinteisen lavatanssin merkeissä, mutta avajaisista muistutettiin koko tanssikansaa vielä illemmalla Kunnanvirkailija Virka Inton (Jari Lämsä) ja stand up -koomikko Arimo Mustosen suorittamalla leikkimielisellä terassin loppukatselmuksella.

Kävijämäärä koko kesältä oli  noin 3.500 henkeä eli 200 henkeä vähemmän kuin edellisenä kesänä. Kävijämäärän vähenemiseen vaikuttivat mm. erittäin kolea kesä, samanaikaiset muut tapahtumat sekä se, että Letkalle koetaan olevan pitkä matka. Vaikka kävijämäärä jäi alle toivotun, tappiolle ei toki jääty. Ennakkomyynnissä alettiin käyttää Liveto:n verkkopalvelua, jota koestettiin erityisesti Tuure Kilpeläisen iltana.

Letkan tanssien pyörittäminen ei olisi mahdollista ilman suurta ja osaavaa talkoolaisporukkaa. Talkolaiset palkittiin 18.8.2017 illallisristeilyllä. Yli 80 juhlijaa lähti alkumaljojen saattelemana bussikuljetuksella Jyväskylän satamaan, josta matka jatkui Hildenin Suvi-aluksella takaisin kohti Rutalahtea. Illan hämärtyessä juhlijat saapuivat Rutalahden satamaan. Eikä siinä vielä kaikki, yllätyksenä oli vielä Letkalla jatkot: tunnelmallista live-musiikkia, tanssia, virvokkeita ja syötävää.

 Esiintyjät:

 • 17.6. Mika Lappalainen
 • 23.6. Kinojake
 • 29.6. Tuure Kilpeläinen & Kaihon Karavaani sekä Vonkamiehet
 • 1.7. 60-luvun ilta: Kai Hyttinen & The Steeples sekä K. Hyrrä & Kohtalon Tähti
 • 8.7. Jäsenetutanssit: Ippe Mansikka
 • 15.7. Leivonmäen markkinatanssit: In The Mood sekä Teemu Harjakari & Taivaanrannanmaalarit
 • 22.7. Suosählytanssit: Markku Aro & Diesel
 • 29.7. Rallitanssit: Saija Tuupanen & eXmiehet sekä The Vincents
 • 4.8. Päätöstanssit: Leif Lindeman& Avec

Yhteistyötä Letkan tanssikesässä tehtiin RockManiskan, Joutsan Joutopäivien,  Leivonmäen Yrittäjien, Leivonmäen Pyryn ja  Steeples-yhtyeen  kanssa.

4.1.2.Konsertit

Konsertteja oli kaksi:

 • 16.7. Yhteislauluilta: Opeleekio
 • 28.7. Kesäillan konsertti: Arja Koriseva ja Minna Lintukangas
4.1.3.Lastenkonsertit

Lastenkonsertteja järjestettiin niin ikään kaksi:

 • 23.7. esiintyi Los Piratos ja sata ensimmäistä vierasta sai ilmaisen kasvomaalauksen.
 • 30.7. Suomen 100-vuotisjuhlia vietettiin Lastenmusiikin ammattiorkesteri Loiskiksen ja vierailevan solistin Eeva-Leena Pokelan johdolla otsikolla ”Suomi kun viettää synttäreitä”. Kuvataiteilija Minja Revonkorpi kuvitti konserttia ja teos syntyi heijasteena 40-henkisen yleisön silmien edessä. Taulu lahjoitettiin Rutalahteen sijoitettavaksi lapsiperheiden iloksi.
4.1.4.Tanssikurssi

Letkalla järjestettiin tanssikurssi 31.5. ja 14.6. Osallistujia oli parikymmentä.

4.1.5.Geokätköilykurssi

Letkakahviossa ja sen ympäristössä järjestettiin geokätköilyopastusta 9.6.2017. Osallistujia oli kolmisenkymmentä.

4.1.6.Kesäjumpat

Letkalla jumpattiin kesällä keskiviikkoisin 21.6. – 2.8.2017 Pauliina Sieväsen ohjauksessa.

4.1.7. Letkakahvio

Letkakahvio avattiin juhannusaattona 23.6.2017. Kahvio oli auki perjantaista sunnuntaihin klo 12-18 aina 6.8.2017 asti. Letkakahvion vastuuhenkilönä toimi Paula Pyhälä-Liljeström. Kahvilassa työskentelivät Martta Leinonen sekä Hilma ja Elli Auvila. Tyttöjä opastamassa ja työhuipuissa auttamassa toimi Ritva Auvila.

Letkakahviota vuokrattiin vuoden aikana yksityistilaisuuksiin kaksi kertaa.

4.1.8.Lavis-lavatanssijumpat

Lavis-lavatanssijumppaa veti Suvi Sievänen kolmena torstaina (20.7., 27.7. ja 3.8.). Osallistujamäärä vaihteli 14 ja 27 välillä.

4.1.9. Koiranäyttelytreenit

Annamari Pirinen veti kolmena peräkkäisenä perjantaina 19.5. alkaen Letkan pihalla koiranäyttelytreeniä, joka oli avoin kaikille kyläläisille.

4.1.10.   Kyläkisat

Perinteiset kyläkisat miteltiin hyvässä säässä 28.8.2017 Letkaliiterin piha-alueella. Kaikkiaan kisat houkuttelivat paikalle viitisenkymmentä innokasta, joista kilpailuihin osallistui yli 30 voitonnälkäistä. Lapset pääsivät kisaamaan tuttuun tapaan 2-ottelussa, jossa lajeina olivat juoksu (juoksumatkat ikäluokittain) ja saappaanheitto. Aikuiset puolestaan paiskasivat saapasta olan takaa. Kaikki lapset palkittiin ja myös aikuisten sarjojen voittajat saivat mestaruudestaan muistoksi palkinnot.

4.1.11.   Konferenssivieraita

UMAC (the International Committee for University Museums And Collections) järjesti kansainvälisen konferenssin Helsingissä ja Jyväskylässä 5.-8.9.2017. Vajaa sata kansainvälistä konferenssiosallistujaa 25 eri maasta ja kaikilta maailman mantereilta tutustui Letkaliiteriin 7.9.2017. He saapuivat kahdella bussilla Leivonmäen kansallispuiston kautta, söivät maittavan lounaan Letkalla sekä kuulivat kylästä, Letkasta, metsästyksestä ja lavatanssikulttuurista. Matka jatkui Rutalahden satamasta laivalla kohti Jyväskylää.

4.1.12.   Rutalahden markkinat

Rutalahden XIV syysmarkkinat järjestettin 30.9.2017. Paikalle saapui 88 myyjää ja tuotteita löytyikin laidasta laitaan. Harmaa sää ei haitannut markkinaväkeä vaan tänä vuonna saavutettiin jälleen uusi kävijäennätys arviolta 5.000 kävijällä.

 4.2.   Suojarinteen tapahtumat

Suojarinnettä vuokrattiin vuoden aikana  10  kertaa erilaisiin yksityistilaisuuksiin.

4.2.1.Seurapiiri

Seurapiiri aloitti toimintansa tammikuussa ja piiri kokoontui kevät- ja syyskaudella joka kuun toinen tiistai. Keskimäärin mukana oli 31 henkeä.  Vuoden aikana oli seuraavia aiheita (suluissa osallistujamäärä):

 • 10.1. Entä, jos sydän pysähtyyy? Elvytys ja sydäniskurin käyttö, kouluttaja Sari Hovila (31)
 • 14.2. Palaako jossain? Onko kotini paloturvallinen, miten voisin parantaa… Palotarkastaja Teijo Mäkinen (30)
 • 14.3. Kuuletko sinä? Esitys kuulosta, terveydenhoitaja Merja Koivikko (24)
 • 11.4. Koko päivän seikkailu Jämsään linja-autolla (40)
 • 9.5. Mitä nyt puutarhassa? Pihakävely Jussilassa (36)
 • 12.9. Otettiin syksy vastaan Rutasen kodalla (34)
 • 10.10. Bingo! (30)
 • 14.11. Suomen 100-vuotisjuhlat Nisulan kylätalolla (40)
 • 13.12. Retki Toivakkaan Toivakkatalolle, Pirkko Vesterinen, ja kirkkoon, Panu Partanen (17)
 4.2.2.Porinapiiri

Porinapiiri kokoontui tiistaisin 31.1.2017 alkaen Suojarinteellä kevätkauden ajan. Piirissä vaihdettiin kuulumisia ja tehtiin käsitöitä.

4.2.3.Kyläsivujen päivityskoulutus

Uudet kyläsivut (www.rutalahti.fi) julkaistiin tammikuussa 2017. Eveliina Liias opasti uusien kyläsivujen päivityksessä 15.1.2017.

4.2.4. Pulkkakisat

Suojarinteellä pidettiin ystävänpäivän kunniaksi perinteinen pulkkakisa 13.2.2017 makkaranpaiston ja mehutarjoilun kera. Pulkkakisa houkutteli paikalle nelisenkymmentä laskijaa.

4.2.5. Järjestyksenvalvojien peruskurssi

Uusien järjestyksenvalvojien peruskurssi järjestettiin helmi-maaliskuun aikana: Suojarinteellä opiskeltiin teoriaa 18.-19.2. ja 25.-26.2. sekä Joutsa vanhalla yläasteella voimankäyttöä 4.3. Osallistujia oli 13 henkilöä, joista 8 seuran jäseniä. Kurssi oli  maksuton Letkan tansseihin järjestyksenvalvojiksi tarjoutuville.

4.2.6. Linnunpönttötalkoot

Leivonmäen kansallispuiston ystävät järjestivät linnunpönttötalkoot 18.3.2017 Suojarinteen pihassa.

4.2.7. Digikuvauskurssi

25.-26.3.2017 pidettiin digikuvauskurssi, jolle osallistui 10 innokasta valokuvaajaa.

4.2.8.Betonikurssi

20.-21.9.2017 Suojarinteellä pidettiin Puulan seutuopiston kurssi ”Betonitöitä puutarhaan”.

4.2.9. Jyväs-Hanurit

Jyväs-Hanurit piti Matti Ekmanin johdolla Syysunelmia-konsertin Suojarinteellä 5.11.2017.

4.2.10.   Jumppa

Vuosi aloitettiin loppiaisen jumppakimaralla jumpan, kahvakuulan ja kehonhuollon merkeissä.

Suojarinteellä pidettiin Puulan seutuopiston järjestämää jumppaa syys- ja kevätkaudella sunnuntaisin. Ryhmää veti Pauliina Sievänen.

4.2.11.   Jooga

Suojarinteellä järjestettiin joogaa  Rutalahden Nuorisoseuran  puitteissa. Vetäjänä toimi Sirkka Laitinen. Joogaa jatkettiin myös kesän aikana.

4.2.12.   Lasten leikki-liikuntakerho

Vuoden alusta maaliskuulle Heidi Pitkänen veti lasten leikki-liikuntakerhoa Suojarinteellä.

4.2.13.   Näytelmätoiminta

Vuonna 2017 ei järjestetty näytelmätoimintaa. Vuoden aikana päätettiin, että näytelmätoiminta aloittaa vuonna 2018 entistä itsenäisemmin huolehtien itse mm. kahvituksesta ja lippujen myynnistä.

4.2.14.   Joulumyyjäiset

Perinteisillä joulumarkkinoilla oli 13 myyjää ja asiakkaita tungokseen asti. Myyjäisten lomassa saatiin seurata kylän lasten tonttuleikkiä Siru Kuuselan johdolla. Joulumyyjäisissä arvottiin kylän nettisivujen kyselyyn vastanneiden kesken kaksi vapaalippua Letkaliiterille ensi kesäksi.

5.      Muu toiminta
5.1.   Talkoot

Seuran toiminta ei olisi mahdollista ilman suurta aktiivisten talkoolaisten joukkoa. Yhteensä vuonna 2017 tehtiin 2.610 tuntia vastikkeetonta työtä:

Aihe Tunnit
Rutalahden kehittämishanke 3:een littyvät talkoot 614
Letkan tapahtumat: 12 kpl, keskim 15 henk/ tapahtuma x 6 h 1 080
Markkinat:  44 henk x 4 h 176
Siivous- ym. talkoot  30 henk x 2 h 60
Kiinteistöjen huolto ja kunnossapito 100
Tarvikkeiden hankinta, vastaanotto ym. 50
Jääkiekkokaukalon jäädytys ja kunnostus 150
Kotisivujen päivitys 50
Markkinointi ym. neuvottelut 100
Johtokunta:  11 kokousta 180
Kesätyöntekijöiden opastus ja valvonta + paperityöt 50
Yhteensä 2 610
5.1.1.      Rutalahden kehittämishanke 3

Rutalahden kehittämishanke 3 alkoi 24.10.2015 ja jatkuu vuoden 2018 puolelle. Hanke saa rahoitusta EU:n Maaseuturahastosta rahoitetun Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014-2020 Leader-toimenpiteen kauttta. Kokonaisbudjetti on 175.457 euroa, mistä 30% toteutetaan talkootyönä. Vuonna 2015 toteuttiin Letkaliiterin pysäköintialueen laajennus. Vuonna 2016 tupakkakatos, WC:n siirto ja laajennus, osa uusista aidoista, uusi esiintymislava ja taukotila sekä tanssilattian uusiminen. Vuonna 2017 Letkaliiterin uusi upea terassi saatiin valmiiksi kesäkuun alussa. Samaan aikaa valmistuivat myös loput aitojen uusimisesta, uudet opasteet sekä uusi orkesterin takahuone saniteettitiloineen. Rakennuksen lopputarkastus oli 9.6. ja palotarkastus 12.6. Tilaan sallitaan kerralla 1.000 henkeä.

Hankkeessa on tehty yhteensä noin 4.000 talkootuntia, joista vuoden 2017 aikana 614 h.

Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014-2020 seurantakomitean jäseniä kävi 7.6. vierailulla Letkalla tutustumassa Leader- ja kylätoimintaan Maaseutukehitys ry:n toiminnanjohtaja Tiina Seppälän ja seuran puheenjohtajan Samuli Huikon johdolla.

Lue lisää hankkeesta ja sen etenemisestä (pdf).

5.1.2.      Letkan talkoot

Letkan siivoustalkoot pidettiin 4.5. ja somistustalkoot 12.6. Talkoolaisten koulutus pidettiin 13.6. Jokaisena tanssi- ja konsertti-iltana paikalla oli tarvittava määrä talkoolaisia järjestyksenvalvojina, lipunmyyjinä, kahviossa, Rysässä ja makkaran myynnissä.

5.1.3.      Hartolan markkinat

Nuorisoseuralaisia toimi Hartolan markkinoilla 2.9. järjestyksenvalvojina. Talkootyöstä saatu palkkio tuli seuralle.

5.1.4.      Ladut

Martin Liljeström teki ladun kyläläisille Letkaliiterin ympäristöön,  Samuli Huikko Huikon pellolla kulkevan ladun  sekä Pätiänsaaren kiertävän jääladun. Tapio Vihinen teki  Vällyhoilosta lähtevän Pihlajarinteen metsätieladun.

5.1.5.      Jääkiekkokaukalo

Seura hankki jääkiekkokaukaloon uudet laidat, jotka asennettiin talkoovoimin. Joutsan kunta luovutti vuoden lopulla jääkiekkokaukalon nuorisoseuran haltuun.

5.2.   Kurssi- ja seminaariosallistumiset

Samuli ja Maire Huikko osallistuivat Keurusselällä 22.-23.4. järjestettyyn tanssipaikkojen tulevaisuusseminaariin.

6.      Hallinto ja talous

Johtokunta kokoontui vuoden aikana 11 kertaa. Johtokunnan jäsenten osallistuminen kokouksiin:

Samuli Huikko 10/11                                     Annamari Pirinen 11/11

Matti Auvila 9/11                                            Heidi Pitkänen 6/11

Maarit Kinnunen 9/11                                  Paula Pyhälä-Liljeström 10/11

Mika Nevalainen 8/11                                   Marili Rausch 8/11

Pirjo Onnela 11/11                                        Janika Tanni 8/11

Seuran kevätkokous pidettiin 19.4.2017 ja syyskokous 26.10.2017.

Seuran taloudenhoitajana toimi Pirjo Onnela. Toiminnantarkastajina toimivat Kalevi Puttonen ja Usko Lahtinen, varalla Mailis Braun ja Helena Järvenpää. Seuran omatoiminen rahoitus on turvattu tanssituotoilla sekä Joutsan kunnan yleis- ja kohdeavustuksilla.

Seuran leikekirjaa ylläpiti Kirsi Tarkkanen ja jäsenrekisterin hoitajana toimi Maire Huikko. Maarit Kinnunen toimi Maaseutukehitys ry:n hallituksessa joutsalaisten yhdistysten edustajana 26.4.2017 alkaen. Paula Pyhälä-Liljeström edusti seuraa vesiosuuskunnan kokouksessa.

7.      Kiinteistöt

Nuorisoseura omistaa kaksi kiinteistöä, 82-vuotiaan nuorisoseurantalo Suojarinteen sekä 69-vuotiaan tanssilato Letkaliiterin. Kiinteistövastaavina toimivat Tapio Vainiomäki ja Jouko Tarkkanen.

Letkaliiteriä ei haluttu enää uuden tanssilattian valmistumisen jälkeen käyttää autojen ja veneiden talvisäilytyspaikkana. Samuli Huikko huolehti nuorisoseurantalon pihan aurauksen. Eero Ikonen ja Jouko Tarkkanen hoitivat jääkaukalon jäädytyksen ja aurauksen. Kesällä piha-alueiden kunnossapidon organisoinnin hoitivat Tapio Vainiomäki, Jouko Tarkkanen ja Samuli Huikko. Kiinteistöjen kesähoidosta vastasi tehtävään palkattu kylän nuori Valtteri Porras.

Vuoden lopulla Joutsan kunta teki Rutalahden sataman laiturista ja parkkialueesta 20 vuoden vuokrasopimuksen As. Oy Leivonmäen Päijätpohjan kanssa. Seura tulee jatkossa vastaamaan vierassataman siivouksesta ja viheralueiden hoidosta, mistä laskutetaan kuntaa.

8.      Tiedotustoiminta

Seuran tiedottajana toimi Heidi Pitkänen.

Rutalahti.fi -verkkosivuston päivitysmateriaalia tuottivat monet kyläläiset ja itse päivityksistä vastasivat pääosin Eveliina Liias ja Maarit Kinnunen. Eveliina Liias teki lisäksi Letkan kesä-esitteen sekä muun mainosmateriaalin.

Kutsut seuran yleisiin kokouksiin julkaistiin nettisivuilla ja ilmoitustauluilla. Muista tapahtumista tiedotettiin nettisivuilla, ilmoitustauluilla, Joutsan Seudussa, Keski-Suomi tanssii -esitteessä ja Keskisuomalaisessa. Lisäksi Jyväskylän veneseuran vuosijulkaisussa oli Letkaliiterin mainos. Tapahtumia puffattiin ja uutisoitiin aktiivisesti. Kahvion avautumisesta jaettiin tiedote lähiseudun postilaatikkoihin. Seuran jäsentiedotteet postitettiin jäsenille keväällä.

Sosiaalisen median kanavista käytössä olivat Facebook ja YouTube. Letkaliiterin Facebook-sivua piti yllä Johanna Auvila ja Rutalahden Facebook-päivityksistä vastasi Paula Kinnunen. Vuoden 2017 aikana aloitettiin myös laajempi Facebook-markkinointi, josta vastasi Annamari Pirinen. Risto Liias julkaisi YouTubessa useita videoita Letkaliiterin tapahtumista.

9.      Muistamiset

Nuorisoseura kustansi vuoden aikana kylään syntyneille vauvoille vauvapyyhkeet.

Muistettiin ylioppilaiksi valmistuneita Juuso Porrasta ja Henri Tiaista.

Letkaliiterin laajennustalkoisiin osallistuneille järjestettiin Letkan avajaispäivänä oma tilaisuus ennen tanssien alkamista. Tästä kerrottiin tarkemmin kohdassa Letkaliiterin tapahtumat. Kaikille vuoden aikana Letkan tanssien järjestämiseen talkoilla osallistuneille järjestettiin kiitosristeily, josta on kerrottu tarkemmin kohdassa Letkaliiterin tapahtumat.

Osallistuttiin Toivakan Lions Clubin järjestämään Juha Raution perheen tukikeräykseen.

Eero Ikosta muistettiin talviliikunnan eteen tekemästään työstä.

JYPissä pelaavaa Tuomas Mäkistä sponsoroitiin jääkiekkoharrastuksessaan 200 eurolla ja Rutalahden Nuorisoseura sai vastineeksi nimensä pelipaitaan.

Nuorisoseuran johtokunnan jäsentä Heidi Pitkästä muistettiin vauvan syntymän johdosta.

Vuoden lopussa johtokunnasta pois jääneille Pirjo Onnelalle ja Janika Tannille annettiin paikallistuotteita sisältävä kassi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Aikaraja täyttynyt. Suorita varmennus uudelleen.